Skip to main content

News for 2015

Please click on the news item you would like to view.

On Saturday two members of the club took part in the Bradley Stoke Training day.

Elic and Callum both fought well. Callum won a Gold medal and Elic won a silver medal.

Well done both of you.

On Friday a combined grading was held at Newent Judo Club where players from both Apollo and Newent were tested for their grades.

The following were the results of the grading, well done to all who took part.

Ewan Diggins Novice to 1st MON
Henry Diggins Novice to 1st MON
Elic 1st MON to 2nd MON
Rylie Trigg 1st MON to 2nd MON
Max Benson-Bunch 2nd MON to 3rd MON
Cellan Long 3rd MON to 4th MON
Amelia Sterry 3rd MON to 4th MON
Charlie Sterry 3rd MON to 4th MON
Lucas Holford 4th MON to 5th MON

At the Western Area Closed competition this weekend Callum Woodham came away with a Gold medal, making him the Western area champion at his weight group in the under 12 section.

At the Samurai Mini-Me's Minimon today Callum Woodham came away with a Gold medal, having fought well against boys bigger than him.

Certificates of participation:
Ava Brace
Phebe Brace
Callum Brown
Natasha Brown
Ewan Diggens
Henry Diggins
Alicia Holford
Elliot King
Ben Morrisey
Brodie Nicholls
Carrie Nicholls
Sara Nicholls
William O'Connell
Jay Scott
Maddie Scott
Evie Woodham
Elic

Certificates of achievement:
EVAN BARBER : Gained his 14th mon and was part of the Gold winning Gloucestershire team at the Western Area team event.
PATRICK BARBER : Gained his 1st mon.
MAX BENSON-BUNCH : Took part in Gloucestershire Junior Open.
LEAH BRACE : Gained her 1st mon.
TARRAN HASUK : Gained his 7th mon.
LUCAS HOLFORD : Took part in Gloucestershire Junior Open.
NOAH NOLTON : Gained his 5th mon and took part in Gloucestershire Junior Open.
REBECCA NORRIS-GIGLIO : Gained her 13th mon.
AMELIA STERRY : Gained her 2nd and 3rd mon and took part in Gloucestershire Junior Open.
CHARLIE STERRY : Gained his 2nd and 3rd mon and took part in Gloucestershire Junior Open.
CALLUM WOODHAM : Gained his 2nd mon and competed at Patchway (apr) Gold, Bradley Stoke (sep) Silver.

Attendance:
AliciaHolford : First 46/49
Lucas Holford : Second 43/49
Callum Woodham : Third 40/49

Spirit of Judo Trophies :
Leah Brace
Charlie Sterry
Brodie Nicholls
Ewan Diggins

Coach player of the year Trophy :
Evan Barber

Club player of the year Trophy :
Amelia Sterry

A special grading was held at Newent Judo Club for two players who had missed the grading in December.

The following were the results of the grading, well done to all who took part.

William O'Connell - Novice to 1st MON
Sarah Nicholls - Novice to 1st MON